Türk Kızı Elif

Türk kızı Elif Bilge‘nin buluşu Google Bilim Fuarı’nda binlerce proje arasından sıyrılarak 15 Global Finalist ten biri oldu. Amerikan bilim dergisi Scientific American tarafından “Science in Action” ödülüne de layık görüldü.

Tam 2 yıl süresince muz kabuğundan biyoplastik (elektrik yalıtımında kullanılabilecek malzeme) üretmek için çalışan İstanbul’lu Elif Bilge, denediği 10 farklı yöntemi başarısız olsa da araştırma geliştirme çalışmalarından asla vazgeçmeyerek ve son iki denemesinde başarılı olup hedefine ulaşan bir Türk lise öğrencisidir.

Peki Scientific American kimdir? 168 yıldır her ay yayınlanan popüler bir ABD bilim dergisi. Dünyanın en büyük online Bilim Fuarı için yürütülen bu projeyi tüm diğer projeler içerisinde ödüle değer görmesi istendiği takdirde bizim insanlarımızın da neler yapabileceğini göstermektedir.

Elif Bilge “Neredeyse herkesin evinde bile yapabileceği bir şey” dediği buluşuyla Google Bilim Fuarı’nda (Google Science Fair) 15 Global Finalist’ten biri olmaya hak kazandı. Elif için asıl maraton bundan sonra başlıyor.

BÜYÜK ÖDÜL İÇİN DURMAK YOK YOLA DEVAM…

Google Bilim Fuarı; çevre, sağlık, kaynak sıkıntısı vb. temel sorunlara yönelik fark yaratacak projelerin hayata geçtiği bir platform.  Bu proje için Elif’e 1 sene boyunca koçluk(akıl hocalığı) ve 50 bin Amerikan doları tutarında bütçe desteği sağlanacak. Asıl Büyük Ödül için yarışmaya devam edecek olan Elif projesini geliştirmeye çalışacak. Yarışma Jüri üyelerinin titiz değerlendirmesinin ardından son aşama olan “Büyük Ödül”ün sahibi 1-30 Ağustos tarihleri arasında yapılacak online halk oylaması ile sonuçlanacak. Finale kalan öğrenciler 23 Eylül’de Kaliforniya Google Merkezi‘nde buluşacak. Final galasını 23 Eylül’de tarihinde yarışmanın web site adresinden (http://www.googlesciencefair.com/), Google+ sayfasından ve Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Birinci olan öğrenci çok çeşitli ödüllerin sahibi olacak. Bu ödüller arasında 10 günlük Galapagos Adaları gezisi yanısıra LEGO, CERN ve GOOGLE’’a ziyareti de yer almaktadır.

Google ”Ağaç yaş iken eğilir.” ata sözünden esinlenerek Ocak başından bu yana dünyanın dört bir tarafındakiki 13-18 yaş arası işleyen çelik beyinleri dünyayı değiştirecek akıl almaz fikirlerini paylaşmaya davet etmişti. Bu sene üçüncüsü düzenlenen Google Bilim Fuarı’na (Google Science Fair) 120’ ülkeden, binlerce başvuruda bulunulmuştu. İşte o başvurulardan biri olan 16 yaşındaki Türk kızı Elif Bilge  ye hem kendisi hem ülkemiz adına başarılar diliyoruz.

Eliftir eğrileri büğrüleri doğrultan güneş,

Lale gibi dirliğe birliğe denk bir kardeş,

İnancın simgesi olan doğruluğun imgesi,

Fuzuliden Bakiye giden Hakkın gür sesi…