Sarımsak Nasıl Tüketilmeli

Mucizevi bitki sarımsak

Sarımsak bitkisinin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Başta kanser olmak üzere vücudu tüm Antiviral (virüs öldürücü), antifungal (mantar öldürücü) ve antiparaziter (parazit öldürücü) mikrobik enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Bağışıklık sistemimiz için biçilmiş kaftandır.

sarımsak

sarımsak

Peki bu faydalardan daha çok yararlanmak için sarımsak nasıl tüketilmeli. 

Mutfaklarımızın temel gıdalarından olan sarımsak bitkisinden usulünce faydalanmak gerekir. Emin olun birçok kişi sarımsağın mucizevi faydalarından habersiz yaşamakta yada kokusu yüzünden kullanmamakta. Halbuki herkes sarımsak tüketse kimse kokusundan rahatsız olmayacaktır. Nasılki sigara içenlere sigara kokusu rahatsızlık vermiyorsa sarımsak kullananlara da bu mucizevi bitkinin kokusu rahatsızlık vermeyecektir. İnsanlar bazı temel önemli bilgilerin, yöntemlerin yeterince farkında değil.
Örneğin pek çok evin mutfağında bir ıspanak, karnabahar veya lahana yemeği hazırlanırken bu sebzeler önce bir güzel haşlanıyor, sonra haşlama suyu dökülüp geri kalan ıspanak, karnabahar, lahana posasıyla yemek hazırlanıyor. Böyle yapınca da karnabahar, ıspanak,  lahanadaki faydalı besin maddelerinin (antioksidanların) çoğu lavabo deliğinden akıp gidiyor.

Benzer hatayı sarımsak yerken de yapıyoruz. Ya sarımsağı kokusundan dolayı bütün olarak yutuyoruz yada yemeklere öylece katıyoruz. Sarımsağı bütün olarak yediğimizde içindeki sağlık mucizesi allisin maddesinden yeterince faydalanamıyoruz. Allisin, sarımsaktan elde edilen organosülfür bir bileşen olarak tanımlanır. Sarımsak bitkisi, saldırıya uğradığında ya da zarar gördüğünde, enzim reaksiyonları ile daha fazla allisin üretmeye başlar.

Allicin:

  • Anti-mikrobik aktivitesi sayesinde enfeksiyonlarla savaşmada,
  • Kolesterol ve kan basıncını düşürme etkisinden dolayı kalp sağlığını korumada,
  • Potansiyel kanser oluşumuna karşı korunmada ve tedavide
  • Beyni oksidatif stresten korumada,
  • Böcekleri ve mikroorganizmaları uzaklaştırmada kullanılır.

Sarımsak kokusu için bir öneri:

Sarımsak kokusunu gidermek için yemeğin yenilmesinden önce ya da yemeğin yenilmesinden sonra bir miktar süt içildiği zaman tüketilen sarımsak etrafa koku yaymaz.
Bir diğer etkili besin maydanozdur, Yemeklerin içeriğinde sarımsak varsa ya da başka bir şekilde tüketim yapılacak ise sonrasında bir tutam maydanozu ağızda çiğnemek yeterli olmaktadır.

Sarımsağın ezilmişi daha faydalıdır

Çiğ sarımsağı önce bir güzel ezin havanda iyice dövün. Dövülmüş ezilmiş sarımsağı 5-10 dakika beklettikten sonra damak zevkinize yada tercihinize göre ister pişirin, ister çiğ olarak yiyin. Bedeninize daha çok allisin gireceğinden emin olabilirsiniz. Artık daha çok korunuyor olacaksınız.