Sınavlarda Başarının 10 Anahtarı

Hayatımızın her alanında sınav oluyoruz. İlkokulda, ortaokulda, lisede, üniversitede hep sınav var. Kimi zaman hayati öneme sahip sınavlarla karşı karşıya kalıyoruz. İşte size sınavlarda başarı için 10 anahtar bilgi. 

1- SAKİN VE KENDİNİZDEN EMİN OLUN. 
Sorulara objektif ve olumlu bir düşünceyle yaklaşmak bu işin altın anahtarı. Sınava hayatınızın sonu olarak bakmayın. Rutin işlerinizden biriymiş gibi sıradan görmeye çalışın. Ön yargılardan uzak, ben yapamam öldüm bittim gibi düşüncelerden uzak olmalısınız. Zihniniz bu tür düşüncelerle yorulursa sakin olmazsanız aklınızı sorulara yönlendireceğinize kafanızı başka şeylerle meşgul ettiğinizden kafa karışıklığına sebep olursunuz.

2- ZOR SORULARLA ZAMAN KAYBETMEYİN.

Soruların içinden çok kolayları olduğu gibi zorlandığınız yapamadığınız sorular da mutlaka olacaktır. Bu sorular doğru ve adil bir eleme yapabilmek adına sınavlarda karşınıza çıkacaktır. Bu tür sorularla zamanınızı kaybetmeyin, başına bir işaret koyup diğer kolay ve hemen cevaplarını bulabileceklerinizi çözün. İşaretlediğiniz bu zor soruları en sona bırakın. Baştan bunlara kafa yorarsanız zihninizi baştan yormuş olursunuz. 

3- ŞIKLARDAN YOLA ÇIKARAK DOĞRUYA ULAŞIN.

Bazen şıklardan giderek doğru cevabı aramaya çalışın. Çoktan seçmeli soruların en olumlu tarafı size doğru cevabı da vermiş olmasıdır. Test tekniğinin en somut faydalarından birisi budur. Cevap mutlaka o dört şıktan biridir. Size sadece işaretlemek kalır. Genelde de doğru cevap diğer şıklardan daha farklı olanıdır. 

4- SINAVDA YAZMAKTAN ÇİZMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Bilhassa işlem gerektiren sorularda yazmaktan, çizmekten, sınav soru kağıdını karalamaktan çekinmeyin. Temiz olan tek şey optik cevap formunuz olsun ve o formda sadece kimlik ve cevap şıklarını doldurmayı unutmayın.

5- ZAMANINIZI KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİN.

Sınav esnasında arada bir zamanı kontrol etmeniz gerekiyor. Soru cevaplandırma hızınızı ayarlamak için zamanı arada kontrol etmek gerekir. Zamanı kontrol ederek ilerlemek çok doğru bir sınav stratejisidir.

6- ARADA BİR DİNLENİN VUCUDUNUZU ESNETİN.

Sınav içinde arada bir dinlenin, derin nefes alıp verin. Masada hep aynı pozisyonda oturmayın, otuma biçiminizi ara ara değiştirin. Sınıfta olup biten her türlü uyarıcıyı algılıyorsanız, en ufak bir ses dikkatinizi dağıtıyorsa bu sizin sınava iyi konsantre olmanızı engeller. Sınavınıza odaklanın ama arada rahtlamayı gevşemeyi unutmayın.

7- KODLAMA HATASI YAPMAYIN.

Kodlama disiplinine de kesinlikle riayet edin. Soru kaydırmak, cevabı yanlış şıkka veya yanlış soru numarasına işaretlemek en sık karşılaşılan kodlama hatalarıdır. Bir de hemen cevabı bulduktan sonra kodlamayı tamamlamanızı öneririz. Sınavın sonlarına bırakmak sizi hataya sevk eder.

8- ÜÇ YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

Bazı sınavlarda üç yanlış bir doğruyu götürür kuralı uygulanır. Girdiğiniz sınavda bu kuralın olup olmadığını bilin. Yoksa tüm soruları cevaplayın. Eğer bu kural varsa doğruluğundan emin olmadığınız soruları cevaplamayın. Yoksa her üç yanlış yapmak bir doğrunuzun azalmasına yol açacak. Bu nedenle cevabından emin olmadığınız şıklarını eleyemediğiniz hiçbir soruya cevap vermeyin. Ancak şıkları ikiye düşürmüşseniz, “ya şudur ya da o değilse budur” diyebileceğiniz soru varsa ona mutlaka bir cevap verin ve o aklınıza gelen ilk cevap olsun.

9- SINAV ARALARINDA DİNLENMESİNİ BİLİN.

Eğer girdiğiniz sınavlar iki aşamalıysa iki sınav arasındaki boş zaman dilimini, sınavda çıkan soru ve konuları tartışarak geçirmeyin. Sınav ve sorular dışında farklı konularda arkadaşlarınızla sohbet ederek değerlendirin. Küçük şeyler atıştırabilirsiniz, okul bahçesinde, açık havada bu zamanı geçirebilirsiniz.

10- SINAV ANINDA SADECE SINAVINIZA ODAKLANIN

Sınav anında sınavın muhtemel sonuçlarıyla; çevrenizdeki insanların, ailenizin, öğretmen ve arkadaşlarınızın sizden beklentileriyle ilgili duygu ve düşüncelerden uzak durmaya özen gösterin.

Tüm sınavlarınızın başarıyla geçmesi, sizin için hayırlı olması dileğiyle…

 

Şu ana kadar 6 yorum yapıldı.

 1. Mustafa kubilay Ercan dedi ki:

  Sınavda yapmamız gereken bütün doğru bilgilerden bahsedilmiş genellikle bütün sınava giren öğrencilerin burayı okuyup ondan sonra yol çizmelidir bence

 2. Berkay buyukcafer dedi ki:

  Ben bu siteyi çok faydalı buldum her sınava girecek ögrencilerin bu yazıyı özenle okuması ve uygulamasını çok doğru buluyor ve önemsiyorum.Bu bilgilerin dahada fazla yayınlamak herkesin faydalanması görüşündeyim.

 3. Arif dedi ki:

  Sorulara objektif bakmayı öğrenmemiz lazım 3 yanlış 1 dogruyu götürüyorsa dinlenmeyi bilelim şıklardan yola çıkarak doğruya ulaşalım yazmaktan çekinmeyelim çünkü yazarsak doğru sonuça ulaşırız zor sorularda zaman kaybetmeyelim bildiğimiz soruları yapalım.

 4. Ömercan dedi ki:

  Sınavda Başarılı Olmak ici Kolay Ve Mantıklı Yöntemler

  Günümüz Boyunca İlkokul Ortaokul Lise Ve Üniversitede Sınavlar Olur Bu sınavlara Girdiğimizde Telaşlı Olmamalıyiz Heyecan Yapmamalıyız Ön Yargılardan Uzak Durmalıyız Ben Yapamam Gibi Düsünceler Kurmamalıyız Aksine Ben Başaracağım Yaparım Gibi Düsünceler Kurmalıyız Sınava Girdigimizde Aklımızda Baska Bir seyler düsünmemeliyiz Sınava Odaklanmalıyız Soruları Tekrar Tekrar dikkatli Okuyup Yapmaya Calışcaz Karşımıza Zor soru Geldiginde Ona Odaklanmıcaz O Soruyu isaretleyip sona Birakcaz Bildiğimiz Kolay soruları Yapıp sonra Tekrar Geride Bıraktıgimız zor sorulari okucaz cünkü Zor sorulara Takılıp Kalırsak Beynimizi Yorarız Ve Bunaltidan Dolayı Kolay sorularıda Kaybederiz ve dahada Başarısız oluruz Test sınavda Sorularda 5 Şık Cevap Olur Kolaydan Cevabı Bulmamız Icin Genellikle cevaplar Birbirine Yakın olur Ve Farklı Olanı işaretleriz Arada Bi Saatimize bakmalıyız Vakit Ne kadar Var diye vakit Daraldıginda Yapamadıgimız sorular olursa Onları hızlıca Okuyup Mantiklı Cevabı isaretleriz Ve Sınavı Yaparken Arada Bir Kafamızı Kaldırıp Güzel Bi Nefes Alıp Rahatlamalıyız Ve Sürekli Sıranın Ayni yerinde Oturmayalım Biraz Sağa sola Kımraşalım Sınav Kağıdının Arka Sayfasinda kodlama Yeri Ver Cevapları Oraya İsaretliyoruz İsaretlerken Dikkatli Olmalıyız Çünkü Gözümüz Dala Biliyo Yanlıs isaretliyebiliyoruz Tekrar tekrar Kontrol ederek İsaretliyelim bazı Sınavlarda 3 Yanlış 1 doğruyu götürme Riski Oluyo Ondan Emin Olmaliyız Eğer öyle bisi varsa bilmedigimiz soruyu yapmamaliyız rastgele Sallarsak yaptığımız doğrularda Gider sınav eğer iki Âşamalıysa Molamiz Varsa O molada Kendimizi Sınavdaki soruları düsünmeyelim ufak tefek Şeyler Atıştıralım Yanımızdaki Arkadaşımiz la sohbet edelim Ve sınavın sonunda Tekrar kontrol edip Öyle Verelim

 5. Mustafa kubilay ercan dedi ki:

  Sınavdaki yapmamız gereken bilgileri sunmakta gerçekten yararlı olacağını düşünüyorum faydalı kişisel düşünceye yardımcı bir site herkezin bir uğrayıp göz gezdirmesini tavsiye ederim.

 6. Berkay dedi ki:

  Ben bu siteyi çok faydalı buldum her sınava girecek ögrencilerin bu yazıyı özenle okuması ve uygulamasını çok doğru buluyor ve önemsiyorum.Bu bilgilerin dahada fazla yayınlamak herkesin faydalanması görüşündeyim.