Höşmerim Hikayesi ve Tarifi

Tatlı tarifleri arasında çokça aranan, tuzsuz peynirle yapılan Balıkesir’in höşmerim tatlısının ağız tadı gibi hikâyesi de var.

Her yörenin kendine has mutfağı ve bir de hikâyesi vardır. Biz de yöreler mutfağını gezerken kimi zaman bu hoş hikâyeler ile hemdem olduk. Bu sefer yöresel turumuzda Marmara Bölgesi ve leziz yemekleri ile karşınızdayız. Karşımıza çıkan Balıkesir yöresine ait höşmerim tatlısı, tarifi ve tadından çok hikâyesi ile bizi cezbetti.

höşmerimHöşmerim Hikayesi: Rivayete göre askere giden evin erkeği uzun yıllar vatani görevini yaptıktan sonra huzurla, sevinçle, evine döner. Fadime Hanım canından çok sevdiği hayat arkadaşını birden karşısında görünce çok sevinir. Yiğidine bir sofra kurmaya karar verir, fakat evde hazırda sunabileceği yiyecek yoktur. Ne yapsam acaba diye düşünürken süzekte asılı taze peynir gözüne ilişir. Fadime Hanım peynirden bir şey hazırlamaya karar verir. Taze peyniri hafif ateşte pişirmeye başlar. İçine yumurta sarısı, şeker ve irmik (un) katarak pişirir. Fadime Hanım tencereye bakar, mis gibi kokuyor, cöze de güzel gözüküyor; yaptığından memnun olur. Acaba yiğidi beğenecek mi? Yaptığını yiğidine sunar ve biraz yemesini bekledikten sonra merakla “Hoş mu erim. Hoş mu erim?” diye sorar. Kocası memnuniyetle “Hoş hoş” diyerek Fadime Hanım’ı takdir eder. Balıkesir’in bu meşhur tatlısının hikâyesi dilden dile, kulaktan kulağa anlatıla anlatıla ‘höşmerim’ adını alır.

Malzemeler

1 su bardağı irmik

50 gr tereyağı (1/4 paket margarin)

1,5 su bardağı şeker

1 su bardağı süt

1 su bardağı su

Yarım su bardağı rendelenmiş dil peyniri veya tuzsuz yağlı peynir

Süslemek için fındık içi

Höşmerim Tarifi ve Yapılışı:

İlk önce tereyağını eritelim, ardından irmiği üzerine ekleyip kavuralım taki altın sarısı bir renk alıncaya kadar. Başka bir tencerede su, süt ve şekeri kaynatıp şerbet yapalım. Bu şerbeti irmiklerin (altın sarısı renk almış)  üstüne döküp güzelce karıştıralım.

Sonra dil peynirini rendeleyerek tatlının içine katalım. Peynirler eriyinceye kadar pişirmeye devam edelim.

Pişirme işlemi bittikten sonra kaşıkla güzelce şekiller verip servis tabağına alalım. Üstünü badem ve fındık ile  süsleyebiliriz.

Yapılması çok kolay olan höşmerim tatlısını yapıp peynirle şekerin muhteşem uyumunu denemenizi tavsiye ederim.

Şu ana kadar bir yorum yapıldı.

  1. Emir Kaplan dedi ki:

    Teşekkür Ederim Sizin Sayenizde Sözlüden(Türkçe) 100 Aldım.