Satış ortaklığı sisteminin yükselişi ve web site sahiplerinin tutumu

Türkçe Satış ortaklığı İngilizce affiliate marketing adıyla Türkiye’de oldukça kullanılmış popüler olmuş internetten ürün reklamı yaparak ve satarak para kazanma sistemidir. 

İnsanlarımızın her şeyde olduğu gibi bu yeni para kazanma sisteminden bir çırpıda köşeyi dönme hevesiyle başlangıçta suistimal edilmiştir. Kısa sürede bu yöntem rayına oturmuş ve hızla yayılmaya başlamıştır. Bir kaç yıl öncesinde başlayan affiliate marketing çılgınlığı bir çok internet kullanıcısına bulaşmış ve bulaşmaya devam ediyor. Hem satıcı için, hem de alıcı için cazipavantajlar sunan satış ortaklığı, internet kullanıcıları kadar ürünlerini geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan firmalar için de aslında altın tepside bulunmuş bir fırsat.

Günümüzde reklamı olmayan bir ürünün satılması çok zor, hatta neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Reklam maliyetleri ise artan ürün arzı ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan rekabetten dolayı giderek artmaya devam ediyor. O kadar ki bazı firmalar devasa reklam bütçesine sahip büyük firmalarla reklam açık arttırmasında başa çıkamadığı için reklam vermekten bile vazgeçiyor. Bu firmaların ürünlerini pazarlamak ve kısa zamanda sıfır bütçe ile büyük kitlelere tanıtılmasını sağlamak için affiliate marketing yöntemine başvurmaları yapacakları en akıllıca iştir. Nitekim bu pazarın farkına varan firma yöneticileri ürünlerini satış ortaklığına açarak rakiplerine nazaran bir adım öne geçmeyi başarmışlardır.

Şu unutulmamalıdır ki, satış ortaklığı sisteminin işletilebilmesi tamamen internete bağlı olduğu için, ancak internet üzerinden ürün satışı yapan web siteleri affiliate marketing sistemini uygulayabilir. İnternetten satış yapmaksızın sadece ürünlerini tanıtmayı amaçlayan web sitelerinin satış ortaklığından bahsetmesi söz konusu değildir. Buna rağmen her ne kadar tam olarak satış ortaklığı sayılmasa da, bazı firmalar ürünlerini kendi sitelerinde sergileyerek tanıtımını yapacak web masterlara para ödemek için hazırlar. Bunu ya Google Adwords veya buna benzer reklam firmasının aracılığı ile yaparlar veya doğrudan sitelerinini bazı kısımlarını reklamlara ayırarak fix fiyat uygulayan web sitelerine reklam vermeyi tercih edebilirler. Bu hem reklam veren firmalar için, hem de sitesinde reklam yayınlayarak para kazanmak isteyen internet kullanıcıları için bir fırsat olup, bir nevi iş ortaklığıdır.

Bir ürünün tanıtımı için düzenlenecek bir kampanyaya karşılık, satış ortaklığında yüzlerce web sitesinde ilgili ürünün tanıtımı yapılabilecek ve bunun için ürün sahibi satış gerçekleşinceye kadar beş kuruş para ödemeyecektir. Böylelikle yüzlerce satış ortağına sahip olan bir web sitesi kısa zamanda daha çok kitleye hitap etmesinin önünü açan satış ortaklığı veya yurt dışında bilinen adıyla affiliate marketing sisteminin avantajlarından yararlanmaya başlamış olur. Ürülerine popülarite kazandıracak fırsatları ileri görüşlülük örneği sergileyerek uygulamaya başlayan ürün sahipleri kesinlikle başarıyı haketmiş olurlar.

Aslında satış ortalığı sistemi internet üzerinde meraklıları arasında paylaşılmayı bekleyen büyük bir pasta sunar. Bu pastadan olabildiğince büyük pay koparmak için ne firmalar, ne de satış ortaklığı ile para kazanmayı düşünen web site sahipleri erken davranmalı ve bir an önce sistemlerini satış ortaklığına uygun hale getirmelidirler. BKM (Bankalar arası kart merkezi) tarafından verilen bilgilere göre son bir kaç yıl içerisinde internetten yapılan alışverişlerde büyük bir çıkış olduğunu bildiriyor. İstatistiklere göre kredi kartı kullanıcılarından her üç kişiden birisinin internetten alışeriş yapmayı tercih etmesi ve bu durumun giderek yaygınlaşması konunun önemini açıkça ortaya koyuyorlar. Satış ortaklığı sistemi ile web sitesinden para kazanmak isteyen web masterların yapması gereken iş bir an önce sistemi öğrenerek harekete geçmek. Detaylı bilgi öğrenmek isterseniz ilgili siteyi ziyaret edin.

Şu ana kadar bir yorum yapıldı.

  1. nedir bu satış ortaklığı yardım edin lütfen