Okul Tercihleri

8. sınıf öğrencilerinin yapacağı okul tercihleri sistemi bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tarafından değiştirildi. Öğrenciler lise tercihlerini tek liste üzerinden yapacak. 10 okul seçilecek, bu liste adayın hem asil hem de yedek listesi olacak. 15-21 Temmuz tarihleri arasındaki 6 gün içerisinde tercihlerin yapılması gerekiyor. Tercih listesi sadece bir kez hazırlanacak. Onaylama işleminden sonra değiştirilemeyecek. Bu noktada 10 tercihlik listenin doğru sıralanması büyük önem taşıyor. MEB, tercihlerle alakalı okul listelerini pazartesi yayınlayacak.

Son defa yapılan 2013 Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) 1 milyon 112 bin 604 öğrenci yarıştı. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler tercih ettiği okullardan birine asil veya yedek olarak giremezse; sistem, adayı otomatik olarak bir okula kayıt edecek. Böylelikle hiçbir öğrenci açıkta kalmayacak.

Öğrenciler tercih ettikleri okullara önce tercih sırasına sonra puan üstünlüğüne göre yerleştirilecek. Tercih listesinden 3. tercihini kazanan ancak 2. sıradaki tercihinin yedek listesine giren öğrenci, puan sıralaması yapıldıktan sonra yedek yerleştirmeler ile 2. sıradaki tercihine de yerleştirilebilecek. sonuçlar açıklandığında adayların asil ve yedek olarak yerleştiği okullar aynı anda görülecek.

sbs okul tercihleri

okul tercihleri

Velilerin öğrencinin asil olarak kazandığı okula 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında giderek saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor. Daha sonra Bakanlık tarafından açıklanan takvime göre yedek kayıt dönemlerini ve sıralarını e okul veli bilgilendirme sistemi nden takip etmeleri gerekiyor.

Artık düz liselerin hepsi Anadolu Lisesine dönüştürüldü. Dolayısı ile tercih aşamasında kalite olarak birbirinden farklı binlerce okul olacak. Bu durumda öğrencilerin bu binlerce okul arasından kendine uygun istediği bir okula yerleşebilmesi hayati önem taşıyor.

Doğru Okul Tercihleri İçin Ne Yapmak Lazım:

1- Öğrencilerin listeleri inceleyerek yüzdelik dilimlerine, genel başarı sıralarına ve kendi puanlarına en uygun okulları bulmaları gerekiyor.

2- Bu seneki sınav daha önceki yıllara göre daha zordu. Dolayısı ile puanlar biraz düştü. Bu puanlar öğrencileri yanıltabilir. O yüzden geçen seneki genel başarı sıralamalarına ve yüzdelik dilimlere bakarak tercih yapılması daha uygun gözüküyor.

3- Uzman eğitimciler, okulların önceden iyi araştırılması ve tercihlerin en zor olandan garanti olana doğru sıralanması gerektiğini belirtiyor. Sonradan pişmanlık yaşanmaması için öğrencilerin çok dikkatli tercih yapmaları vurgulanıyor.

4- Okulları tercih ederken dikkat edilmesi gereken önemli şeyler, okulların yabancı dil eğitimi, fen-teknoloji vb. alanlarda farklı bir çalışma şekli gibi ekstra özellikleri olup olmadığının araştırılması gerekir. Genelde eski okullar arasında pek bir fark yok.

5- Benzer okullar arasında öğrencilerin evlerine en yakın okulu tercih etmeleri daha uygun olacaktır.

6- Okul tercih sıralaması yapılırken Türkiye başarı sıralamasının göz önünde bulundurulması gerekir. Yani 10 tercih hakkı kendi başarı sıralamalarına göre değil, genel Türkiye başarı sıralamasına göre yapılmalıdır.