[Aile & Yaşam] Rüya Meslekler: Yaşam Koçu Olmak

İnsanlara işlerinde, ilişkilerinde ve yaşamlarında başarılı olabilmeleri için yardım edebildiğiniz, prestijli ve yüksek kazançlı bir işe sahip olmak ister misiniz?

Yaşam koçluğu, insanlara kişisel hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmasına yardımcı olan profesyonel bir meslek olup, esasen üç süreci içerir;

1. Farkındalık Oluşturmak: Birçok araç ve teknik kullanarak kişinin mevcut durumunun ve potansiyelinin farkında olmasını sağlamak.

2. Hedef Belirlemek: Kişinin mevcut durumu ve potansiyeli göz önüne alınarak, kendisinin ulaşılabilir bir hedef belirlemesine yardımcı olmak.

3. Hedefe Ulaşmak: Kişinin mevcut durum ve potansiyeline uygun belirlemiş olduğu hedefe ulaşmasında yardımcı olmak.

Sosyoloji, psikoloji, kişisel gelişim ve kariyer danışmanlığı gibi birçok disiplini bünyesinde barındıran yaşam koçluğu sayesinde kişi kendine dışarıdan bir göz ile bakabilir, kendisini keşfedebilir ve böylece potansiyelini en üst düzeyde kullanmak için harika bir fırsatı elde etmiş olur.

Yaşam koçu; motivasyon, iletişim, teşvik, heyecan gibi bir çok araç ve tekniği kullanarak, müşterisinin o anki durumu ile olmak istediği durum arasındaki boşluğu doldurmasını sağlayan bir uzmandır.

Yaşam koçlarının “danışanları” yerine “müşterileri” vardır. Müşterilere ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine, çözüm üretmelerine yardımcı olmak için işlerini kolaylaştırıcı bir rol üstlenir. Yaşam koçunun işi; dinlemek, sorular sormak ve gerçekçi geribildirimler almaktır.

Yaşam Koçu bir danışman değildir. Çünkü danışman, uzman olduğu meslek ile ilgili bilgi veren, öneri sunan, rapor hazırlayan kişidir. Yaşam koçu, kişinin meslek alanı ile ilgili uzman değildir. Yaşam koçu, yaşama dair güçlü sorular sorarak kişinin kendi yolunu bulmasını sağlar. Teknik konularda bilgi vermez, öneri sunmaz.

2. Yaşam Koçu bir psikolog değildir. Çünkü psikolog, psikoloji alanına yoğunlaşan ve terapi seansları sırasında kişinin geçmiş yaşamı ile ilgilenen, problem odaklı bir uzmandır. Yaşam koçu, kişinin geçmişinden ziyade mevcut durumu ve geleceğe dair hedefleri ile ilgilenen, çözüm odaklı bir uzmandır.

3. Yaşam Koçu bir mentor değildir. Çünkü mentor, deneyimli olduğu konuda fikirler, öneriler ve çözümler sunan bir akıl hocasıdır. Yaşam Koçu, soruları ile kişinin doğruyu kendisinin bulmasını sağlar.

İnsanların yaşam koçlarına başvurmalarının nedeni, spor koçlarına başvurmalarıyla aynıdır; onlarla çalışacak, onları cesaretlendirecek ve motive edecek birini isterler. Başarılı insanlar bile daha fazla başarı elde etmek için yaşam koçlarına ihtiyaç duyarlar. Örneğin; üst düzey bir yönetici, onu tarafsız bir şekilde dinleyecek ve geri bildirimlerde bulunacak bir yaşam koçuna danışmak isteyebilir. İnsanlar, bir yaşam koçunun onlara değerli bir işi başarmalarında yardımcı olmalarını isterler. Bu yardımlar; daha iyi ilişkiler, daha çok boş zaman, ya da hayatın diğer alanlarında gelişme sağlamak veya bir sorunu çözmek için olabilir. Belki de bu kişiler kendilerine bir hedef oluşturmakta ya da diğerlerinin onlardan bekledikleri yerine kendi istediklerini yapmak için cesaret bulmakta zorluk çekiyor olabilirler.

Aynı şekilde, birçok başarılı şirket (Apple, Microsoft ve Turkcell gibi) çalışanların performanslarını arttırmak için koçlardan hizmet satın almaktadır. Firmalar yaşam koçlarından en çok moral bozukluklarını azaltmak, müşteri hizmetlerini geliştirmek, çalışanların birbiri ile iyi geçinmelerini sağlamak, performanslarını en üst seviyeye ulaştırmak, yeni bir marka algısı oluşturmak, mevcut marka algısını güçlendirmek için hizmet talep ediyorlar.