Yaz Mevsiminde Cilt Dostu 3 Tavsiye

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle beraberiz. BilgiOkulu olarak bundan böyle ”Yazın Cilt Dostu Öneriler” gibi sağlık vb alanlarda uzun araştırmalar ve incelemeler sonucu edindiğimiz doğruluğuna ve faydasına inandığımız ilginç bilgi hazinelerini daha sık aralıklarla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yaz mevsimi insanların daha çok gün yüzüne çıktığı bir dönem. Bu aylarda kendini daha çok hissettiren güneş mor ötesi ışınlarıyla ciltte kolajen üretimini azaltarak, cildimizi yıpratmaya devam ediyor. Yaz mevsiminde yüzümüzde daha fazla cilt kuruluğu, buruşması ve kırışması yaşıyoruz. Güneş yoğunluğu duruma göre cilt lekeleri ve deri kanserlerine de davetiye çıkarabiliyor. Diğer bir yandan da güneş aynı zamanda biz canlılar için en büyük enerji kaynağıdır. Ondan mahrum kalmak da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.  O zaman ”ne senle ne de sensiz” diyebileceğimiz güneşle cildimizi buluştururken acaba nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Evde pahalı bakım ürünlerine tonlarca para harcamadan doğal yollarla cildine bakım tavsiyesi isteyenler bu eşsşiz bilgiler sizin için geliyor. Peki nedir bu önlem ve öneriler diyorsanız buyurun…

1- Cildinize Likopen kazandırın. Likopen adeta bir zararlı ışın emicisidir. Güneşten gelen zararlı mor ötesi ışınları absorbe ederek içine alarak cilde vereceği zararları minimuma indiriyor. Peki Likopen deyince aklımıza ne gelecek. İki kırmızı önemli gıda ürünü. Birincisi domates ikincisi ise karpuz. Yaz meyvesi karpuza kırmızı rengini veren de zaten antioksidan Likopen pigmentidir.
Yaz aylarında bol bol karpuz yemeye hatta bu süreci karpuz çorbası ile desteklemeye devam edin. Karpuzun çorbası mı olur demeyin isterseniz oluyor. Karpuzu yerken veya çorbasını hazırlarken beyaz kısmını bir kaşıkla iyice sıyırın ve onuda tüketin. Karpuzun beyaz kısımında Sitrulin isimli bir madde vardır. Sitrulin damar genişleten, dolayısıyla cilt kan dolaşımını destekleyen, egzersiz için kaslarımıza da faydalı bir aminoasit bileşiğidir..
Karpuz Çorbası: Orta boy bir karpuz alıp dışını bir güzel yıkadıktan sonra buzdolabına yerleştirin. O karpuz iyice soğuyuncaya kadar bekleyin. Daha sonra tepesinden kesip içini bir güzel beyaz kısımlarıyla birlikte çorba şekline getirip keyifle için. Daha detaylı karpuz çorbası için bizi takip edin.
Not: Karpuzda bol miktarda früktoz olabileceği aklınızda bulunsun. Früktoz da bir şeker ve o da cilde zarar verebiliyor. Bu nedenle karpuz çorbası içerken de miktar konusuna dikkat etmek gerekiyor.

2- Yeşil Soğuk Çay (EpigollaKateşin) İçin.  Kateşin çay ve bazı meyve sebzelerde bulunan antioksidan etkili flavonoid grubudur. Epigallokateşin ise kateşinler içinde en fazla antioksidan özelliğe sahip muhteşem bir bileşiktir. Bileşiminde kateşinin birçok formu bulunan Yeşil çay bir sağlık mucizesidir, Bu özelliğini sahip olduğu zengin Epi Gallo Kateşin Gallat (EGCG) isimli kateşinden alıyor. Belleği korumadan kanseri önlemeye, kilo alımını engellemeden iltihapları baskılamaya, damarları korumadan kemikleri güçlendirmeye kadar pek çok alanda muhteşem işler görüyor. Yeşil çayla siyah çay arasındaki temel fark işlenme tekniğidir. Yeşil çay daha az işlem gördüğü için antioksidan özelliği daha fazla korunmuştur. 100 gram yeşil çayda yaklaşık 28 gram kateşin 10-12 gram civarında Epigallokateşin gallat (EGCG) vardır. Sıcak yaz günlerinde içecek olarak cildinizdeki oksidan zararları engellemede müthiş işlevleri olan soğuk yeşil çayı tercih ederek bedeninize daha fazla kateşin kazandırmaya bakın.
Not: Burada da soğuk yeşil çaya şeker eklemek yok! Şeker yerine limon vb. farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. İlla biraz tatlansın istiyorsanız biraz doğal bal katabilirsiniz.

3- Üzüm çekirdeği (OPC) Tüketin. Oligomeric Proanthocyanidin (OPC) üzüm çekirdeğinde bulunan çok güçlü bir antioksidan maddedir. OPC’nin en önemli özelliği, kan yağının ve kolesterolün oksitlenmesini önlemeye çalışmasıdır. OPC, zayıf kan damarlarının tedavisi için onaylanmış bitkisel bir ilaçtır. Üzümü yerken, ara ara çekirdeklerini de çiğnemek çok faydalıdır. Üzüm çekirdeği dişlerinizin arasında ezilirken içerdiği OPC-kompleksi de açığa çıkacaktır. Bu güne kadar yapılan bilimsel araştırmalarda hiçbir meyvede ve çekirdiklerinde bu özellikte ve güçte  antioksidan bulunmamıştır. Çekirdekleri kadar olmasa da üzümün kendisinde de OPC vardır. Üzüm ayrıca çok sayıda başka güçlü antioksidan da içermektedir. Üzümün çekirdeklerini, dişlerinize zarar vermeyecek şekilde dikkatlice çiğnemeniz gerekir. Üzüm çekirdeği, yapısındaki yoğun vitamin, mineral ve faydalı yağlar nedeniyle sağlıkçıların sık önerdikleri tavsiyelerden biri. Taze hazırlanmış üzüm çekirdeği tozu ya da kaliteli üzüm çekirdeği tanelerini salatalarınız ya da soğuk yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

OPC’nin sadece cildiniz için değil gözleriniz (sarı nokta hastalığı), atardamarlarınız (beyin ve kalp damarları), toplardamarlarınız (varisler) için de önemli bir doğal destek olabileceğini hatırlatalım.

BilgiOkulu olarak bundan böyle daha sık aralıklarla ”Evde Cilt Bakım Tavsiyeleri” gibi sağlık vb alanlarda uzun araştırmalar ve incelemeler sonucu edindiğimiz doğruluğuna ve faydasına inandığımız ilginç bilgi hazinelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin, çok daha ilginç bilgilerle buluşmak dileğiyle…