Web Sitesi Backlink Hizmeti

Gelen bağlantılar Inlinks ve içe bağlantılar olarak bilinen Backlink, bir web sitesi veya web sayfası için önemlidir. Temel bağlantı terminolojisinde bir backlink, bir web sitesi tarafından alınan herhangi bir bağlantıdır. (web sayfası, dizin, web sitesi)

İngilizceden Türkçeye “geri bağlantı” biçiminde çevirebileceğimiz Backlink, sitemizin diğer sitelerden aldığı bağlantılara verilen addır. Bu bağlantılar, başka sitelerde direk sizin sayfanızın tarayıcıda çıkan link adresi şeklinde olabildiği gibi bu linkin bir resim veya yazıya eklenmesiyle de yapılabilir. Diğer siteler sizin sitenize referans olmuş oluyor. Bu bağlantılarla sizin sitenizi tavsiye edip önermiş oluyorlar. İşte bu bağlantılara backlink adı veriliyor. Bir web sitesi farklı bir siteye link veriyorsa, linki alan site değerlidir. Arama motorları durumu bu şekilde değerlendirir ve backlink i diğer kriterlerden daha kaliteli ve üstün tutması da kaçınılmazdır. Web siteniz için bir veya bir kaç backlink alarak sıralamaya etkisini gözlemleyebilirsiniz. Sitenize bağlantı veren sitelerin hangi siteler olduğu ve hangi kategoride bir site olduğu da çok önemli. Örneğin; bir giyim sitesi bir gıda sitesi için backlink verirse 10 üzerinden 3, bir giyim sitesi ayakkabı sitesi için backlink verirse 10 üzerinden 6 dır. Bir ayakkabı sitesi diğer ayakkabı sitesi için backlink veriyorsa 10 üzerinden 8, diğerine backlink veren ayakkabı sitesi eski ve tutarlı bir site ise 10 üzerinden 9, backlink veren ve alan ayakkabı sitelerinin her ikisi de kaliteli ve güçlü siteler ise verilen link Do-follow 10 üzerinden 10 dur. Backlink kalitesi için işleyen mantık budur. Kaliteli backlink ne kadar fazla ise o kadar başarı sağlanır. Ayrıca Backlink’ler Google gözünde Dofollow ve Nofollow diye ikiye ayrılır. Bu konuyu başka bir yazımızda okuyabilirsiniz.

Başka sitelerden aldığınız Backlink (geri bağlantı) sayısı, web sitenizin veya sayfanızın değerini gösterir. Web sitelerinin genel değerlendirmesi için google PageRank değeri (Google tarafından kullanılan popülaritesi) önemli bir göstergedir. PageRank değeri yüksek olan siteler sizin sitenize bağlantı veriyorsa bu google aramalarda üst sıralara çıkacağınız anlamına gelir.

Web siteleri için arama motorunda daha iyi bir seviyede yer almak, kısacası arama motoru optimizasyonunu sağlamak için çok çeşitli teknikler vardır. Linkbaiting mümkün olan çok fazla kaynaktan “backlink” almaya yarayan, özel olarak oluşturulmuş içerikler şeklinde açıklanabilir. Bazı web siteleri doğal olarak “linkbaiting” oluşturabilir: Bir ünlü hakkında haber yapan siteler buna güzel bir örnektir. Herhangi bir konu hakkında bilgi arayan insanlar ve onların aşırı ilgisiyle orada “linkbait” oluşur, çünkü pek çok web sitesi aracılığıyla bağlanacaklardır.

wsBir backlink değerini belirleyen çeşitli faktörler vardır. İçeriği ile ilgili konuda yetkili, kendi sitenizdeki konu ile bire bir ilişkili sitelerden Backlink almak yüksek değerdedir. Hem sizin sitenizin sayfanızın hem de tavsiye edildiğiniz (backlink aldığınız) sitenin sayfanın içeriği ile ilgili konular ve anahtar kelimeler varsa, alınan ve verilen backlink’in, arama motoru sıralamaları üzerinde güçlü bir etkisi olur. Bir başka önemli faktör ise backlink çapa metni (Anchor text) dir. Bir web sayfasındaki metin içinde yer alan bir kelime veya kelime grubundan verilen tıklanabilir bağlantıdır. Web sayfasında çapa metin olarak bulunan bir köprü açıklayıcı etiketleme olduğunu gösterir. Arama motoru botları (örümcekler, tarayıcılar, vs) bir web sayfasında içeriğin ne kadar alakalı olduğunu değerlendirmek için çapa metinleri inceler. Bir arama motoru kullanıcısı tarafından herhangi bir anahtar kelime sorgusu yapıldığında, Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP), ilgili bir web sayfasının sıralaması, çapa metin ve web sayfası içeriği uyumu derece olarak ağırlıklıdır.

Doğru ve güvenilir sitelerden backlink almak popüler uzun süredir piyasa da olan tecrübeli kişilerden referans almaya benzer. 

Etiketler: ,