Sevdiklerinizi darılttıysanız bu yazıyı mutlaka okuyun

Hepimiz zaman zaman yaşamlarımızda fırtınalar ile karşılaşıyoruz. Dalgalar üzerimize üzerimize geliyor. İçinde olduğumuz tekne, bazen istediğimiz yönde gidemiyor. Böyle anlarda içimizdeki güvenli yere odaklanmak gerekiyor. Tabii eğer böyle bir yer varsa. Böyle bir yer, ancak kendi üzerimizde yaptığımız çalışmalarla kurulabiliyor. Bir gün birisiyle karşılaşıyoruz ve ona aşık oluyoruz. Bazen bu tek yanlı kalıyor, bazen karşılık buluyor. Bir ilişki başlıyor… Bir dönem böyle geçiyor. Sonra şüphe, kıskançlık, iletişimsizlik ve maddi sorun rüzgârları esmeye başlıyor. Acı sözler sarfediliyor, ilişkide olduğumuz insanla birbirimizi kırıyoruz. Çoğu zaman karşımızdakini suçluyoruz. Bazen birbirimizden özür diliyoruz ve birlikte yürümeye devam ediyoruz. Sonra kavgalar yeniden başlıyor. Ayrılıyoruz…

Neler kaybettiğimizi farkettiğimizde, sevgilimizi tekrar kazanmak istiyoruz. Fakat bunu nasıl başaracağımızı çoğu zaman bilemiyoruz. Hatta yaptığımız hamleler çoğu kez aleyhimize oluyor. ‘Ak’ demek istiyoruz, fakat ‘Kara’ anlaşılıyor. Kendimizi savunmaya çalışmak için yaptığımız hamleler de çoğu kez çözüm getirmiyor. Bazen, hatta çoğu zaman eşimiz, nişanlımız, sözlümüz veya sevdiğimiz kişi ile iletişim kurmayı beceremez, kaş yapayım derken göz çıkarır, pot üstüne pot kırarız. Aslında bütün problem çok istememize rapmen farkında olmadan kırdığımız ve bize darılmalarına sebep olduğumuz insanlarla nasıl iletişim kuracağımızı ve sevdiğimiz kişinin gönlünü yeniden nasıl kazanacağımızı bilmemekten kaynaklanıyor. Hatamızı biliyoruz, affedilmek istiyoruz, bunun için değişik yöntemler deniyoruz ama bir yerlerde yaptığımız hata bizi başarıya ulaştırmıyor, çünkü doğru yöntemin ne olduğu hakkında en ufak bir fikrimiz yok.

İnsanoğlu hayvanlardan farklı olarak duygularını, düşüncelerini, fikirlerini, isteklerini konuşarak diğer insanlara aktarır. Konuşmak her insana doğuştan verilen bir yetenek olmasına rağmen etkili konuşmak, düşüncelerimizi muhataplarımıza doğru bir şekilde aktarmak için bu yeteneğimizi geliştirmek zorundayız. Aynı şekilde beden dili de her insanın hatta sağır ve dilsizlerin çok daha yoğun bir şekilde kullandığı bir iletişim aracıdır. Çoğu zaman konuşmamıza bile gerek olmadan karşımızdakilerle iletişim kurabiliriz. Bütün bu iletişim çabalarımızda en önemli konu iletişim yeteneğimizi geliştirmek ve kiminle, nerede ve nasıl konuşulacağını öğrenmek, bu konuda bilgi sahibi olmaktır. Bunu ne kadar iyi yaparsanız ve bu konuda ne kadar çok çaba sarfederseniz karşı tarafı ikna etmeniz o ölçüde kolay olacaktır ve sonuç olarak istediğinizi elde etmeniz ve başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır. Etkili iletişim teknikleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilgili siteyi ziyaret edebilirsiniz.