İnternette vasıfsız işçilik?

Bilindiği gibi gündelik hayatımızda herhangi bir mesleği, bilgi ve becerisi olmayan kişilere vasıfsız eleman denir. Vasıfsız kişilerin belirli bir mesleği olmadığı için ne iş olsa yaparlar, ama bunun için beyinlerini değil, bedenlerini kullanırlar. Vasıfsız elemanlar herhangi bir eğitim, bilgi birikimi veya beceri gerektirmeyen işlerde çalışırlar. Örneğin, yerleri süpürmek, tuvalet temizlemek, bekçilik yapmak vb. gibi çok saygı duyduğum meslekler olmasına rağmen bu işleri yapmak için bilgiye ihtiyaç olmadığından, her ne kadar çok prestijli olmasa da bu işleri yapacak eleman bulmak kolaydır. Ekmek parası için bazen her işe razı olmaktan başka çare kalmayabilir. Zorunluluktan ve başka bir seçeneği olmayışından dolayı verilen düşük ücrete itiraz etme hakları yoktur. “İşine gelmiyorsa kapı orada” derler. Kapının dışında ise bu işi yapmak için bekleyen binlerce insan vardır. İster beğenelim, ister beğenmeyelim vakıa budur ve bu durum okula gitmemenin, eğitim almamanın, öğrenmek için çaba harcamamanın ve cahil kalmanın sonucudur. Bu işler karşılığında kazanılan para hiç bir zaman asgari ücreti geçmez, hatta bu tip işler karşılığında asgari ücret alınabiliyorsa bu büyük bir başarı sayılır. Çünkü bu işleri yapanların çoğu asgari ücretin çok altında bir gelire kanaat etmek zorundadır. 

Sanal alemde de gündelik hayata benzer bir durum söz konusudur. Ciddi anlamda bilgi, beceri ve strateji, yani beyin gücü gerektiren işler olduğu gibi, hiçbir bilgi ve beceri gerektirmeyen, sadece beden gücüyle yapılan işler de bulunmaktadır. İnternetteki vasıfsız işçiliklerden bir tanesi click yada tıklamadır. İnternette herhangi bir bilgi gerektirmeden herkesin yapabileceği iş bazı sitelere girip belirli yerlere, özellikle reklam bannerlarına ya da email adresine gelen reklamlara tıklamak veya anket doldurmaktır. Para kaybetme, zarar etme vs. gibi herhangi bir riski yoktur. İnternette tıklama ile para kazanmanızı sağlayan binlerce web sitesi vardır ve bunların temel felsefesi reklamcılığa dayanır. Bu tip sitelere mutlaka rastlamış ve belki de üye olmuşsunuzdur. Bu web sitelerinde yapmanız gereken iş belli bir ücret karşılığında yayınlanan reklamlara tıklamak ve açılan reklamı izlemektir. Tıklama başı kazandığınız ücret siteye göre değişmekle birlikte genellikle çok düşük olup genellikle 2-3 kuruş civarındadır. Eğer her gün 8 saat boyunca bilgisayar başında çalışırsanız aylık kazancınız takriben asgari ücret kadar olacaktır. 

İnternette bilgi, beceri ve strateji ile yapılan ve kazanç miktarında sınır olmayan, üstelik başlangıçta sistemi kuruncaya kadar çok ama çok çalışmanız gerekse bile giderek daha az çalışmayla daha çok kazanmanızı sağlayan iş, affiliate marketing veya diğer adıyla satış ortaklığıdır. Satış ortaklığının en önemli zorluğu da işin inceliklerini ve sırlarını öğrenmektir. Ne var ki dünyanın en zor işi aslında öğrenmektir. Çünkü bu iş beyni fazlasıyla yorar ve kişiyi strese sokar. Bir çok kişi öğrenme faaliyetinin stresine dayanamadığı için işi yarım bırakmak zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle satış ortaklığı işine başlayan bir kişi, işin zor kısmı olan ilk bir kaç ayı atlatabilirse ondan sonrası oldukça kolay ve zevklidir. Çünkü ilk bir kaç ay hem sıkıcı ve yorucu olmasına rağmen, hem de çok az para kazanıldığı, hatta bazen hiç kazanılmadığı çile ve sabır dönemidir. Bu dönemi atlatan kişiler için başarısızlık diye bir durum söz konusu değildir, çünkü başarısızlık zaten ilk bir kaç ay içerisinde gerçekleşmektedir. Daha detaylı bilgi için satış ortaklığı ile ilgili siteyi ziyaret edin.