Cep Telefonu İle Uzun Süre Konuşmanın Zararları

Dünya Sağlık Örgütü cep telefonlarını “Kanser Riski Oluşturan Ürün” ler listesine ekledi. Cep telefonu kanser yapar mı? Uzun süreli kulaklık olmadan cep telefonuyla konuşmak, beyinde tümör riskini artırıyor. Günde yarım saatten fazla konuşulmaması tavsiye ediliyor. Alanında uzman bir çok bilim adamı elektronik cihazların insan sağlığına olan zararları hakkında uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Cep telefonlarından yayılan radyasyon başta beynimiz olmak üzere kulak, göz, gögüs, kalp, cinsel organlar, hücrelerimiz, termoregulatör sistemimiz, psikomotor sistemimiz üzerinde büyük tahribatlar yapmakta…

Cep telefonları günümüz koşullarında olmazsa olmaz acil ihtiyaçlarımızdan biri. Kimse bu teknolojiden vazgeçmeyeceğine göre kanser riski oluşturan ürünler listesine giren cep telefonu kullanıcıları olarak bizler ne yapmalıyız? Sorunun çözümü için okumaya devam…

İŞTE CEP TELEFONU KULLANMA REHBERİ

 1. Görüşme sırasında radyasyon miktarını yüzde 90 azalttığı için mutlaka kablolu kulaklık kullanılmalı. Bluetooth değil özellikle kablolu olmalı.
 2. Hem arama yaparken hem de cevap verirken karşı tarafla iletişimin açılmasını bekleyip konuşma açılmadan cep telefonunu kulağımıza götürmememiz gerekir. Telefonun çalma anı en fazla radyasyon yaydığı andır. Çünkü o anda telefon baz istasyonuna bağlanmak için aşırı bir güç kullanmaktadır.
 3. Günde en fazla 30 dakika cep telefonu ile konuşmak gerekiyor. Günde 30 dakikadan fazla konuşmak beyin tümörü gelişimini yüzde 50’den fazla artırıyor. İşi gereği her gün 3-4 saat konuşanlar oluyor. Bu kişilerde beyin tümörü ihtimali, diğer kişilere göre yüzde 50 daha fazla.
 4. Cep telefonu sohbet aracı değil iletişim aracı olarak kullanılması gerekir. Uzun süreli konuşulması gerekiyorsa cihaz diğer kulağa alınmalı. Bu şekilde radyasyondan kaynaklanan ısı en aza indirilmiş olur.
 5. Cep telefonu radyasyon ilişkisi için telefonların SAR değerlerine dikkat etmeliyiz. SAR değeri, telefonla konuşurken, beynimizin ne kadar radyasyona maruz kaldığını gösteren bir değer. Birçok ülke, bu değer için üst sınırı 2.0 w/kg olarak belirlemiş durumda.

  cep-telefonlari-kanser

 6. İlköğretim (ilkokul, ortaokul) çağındaki çocuklar cep telefonundan uzak tutulmalı. Çünkü beyin gelişimi henüz tamamlanmamış ve radyasyona maruz kalma ihtimali çok daha fazla.
 7. Trafikte gerekmedikçe araba kullanırken cep telefonu ile konuşmamalıyız. Araç hareket halindeyken bir baz istasyonundan diğerinin alanına geçerken cep telefonu radyasyon miktarında ciddi artış oluyor. Bu da radyasyona maruz kalma oranını artırıyor. Zaten araba kullanırken telefonla konuşmak trafik kurallarınca da suçtur. Cezası 77 TL dir. Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek, sürücünün dikkatinin dağılmasına neden oluyor ve ölümlü kazalara yol açıyor.

Şu ana kadar 11 yorum yapıldı.

 1. Cep telefonu kanser yapar mı? - Bilim , bilim dünyası , Bilim haberleri , Bilim adamları , Bilim makaleleri , Bilim Siteleri , Bilim Araştırmaları , Bilim Okulları , Türkiyede Bilim dedi ki:

  […] WebSitesi: http://bilgiokulu.net/cep-telefonu-zararlari/ […]

 2. abdullah dedi ki:

  Gerçekten çok doğru, bende telefonla çok konuşan biriyim. Çeşitli zamanlarda farklı platformlarda bazı duyumlarım olmuş ama önemsememiştim. Fakat bu yazıyı okuyunca daha iyi fark ettim ki telefonla konuşurken belirli bir süreden sonra telefonu diğer kulağıma alma ihtiyacı duyuyordum. Zira kulağım ısınıyor, kızarıyor ve acıyordu. Hatta kafamın içi sızlıyordu…

  • Fatoş dedi ki:

   telefonla çok konuşunca ben de rahatsız oluyorum. kulak bölgemde bir ısınma ve sızı oluyor. 3-5 dakikalık konuşmalarda bir sorun yok ama tek seferde 20-30 dk konuşunca oluyor. herkeste oluyor mu merak etmeye başladım. buradaki yazıyı okuyunca daha dikkatli olmaya karar verdim.

 3. mert dedi ki:

  İki yıldır kulak temizleme çubuğuyla yaptığım temizlik sonrasında sol kulağımda tıkanma ve kulak ağrısı yaşıyorum.Bir buçuk iki hafta bu durumun devam ettiğini hatırlıyorum. Şu an da yine benzer bir temizlik sonrasında üç gündür devam eden tıkanıklık ve kulak ağrısı yaşıyorum.Kulak çöpü kullanmanın kulağa zararlı olduğunu bilmeme rağmen 10-15 yıldır dikkat ederek kullanıyorum. Fakat iki yıldır iki kulağıma da aynı işlemi uygulamama rağmen hep sol kulağım tıkanıyor. Sebebini bu sayfada bulduğumu düşünüyorum.2002’den buyana cep telefonumu alışkanlığım nedeniyle sol kulağıma dayayarak kullandığıma bağladım. Nişanlılık dönemim hariç çok uzun süreli görüşmeler yapmadım.yine de olumsuz etkileriyle karşı karşıyayım. Bu yazıdan sonra Cep telefonu kullanımımda radikal değişiklikler yapmaya karar verdim. herkese öneriyorum. Böyle bir yazıyı derleyip paylaşan hocama teşekkür ediyorum.

 4. Bir Dost :) dedi ki:

  cok yararlı bir konu olmus bilmeyenler için işe yarar paylasan hocama cok tesekkur ederim. Allah klavyesine zeval vermesin 😀

 5. mertcan buyrukcu dedi ki:

  11 yaşımdan beri telefonda konuşuyorum daha bir şey olmadı 🙂

  • Sultanbeyli'den Fatih dedi ki:

   Yaşınız 12 ise elbette hemen sıkıntı olmayacaktır kardeşim. (Şuan yaklaşık 16-17 yaşlarında olmalısım sevgili kardeşim. Umarım hâlâ iyisindir.) Selam ve dua ile 🙂

 6. Ramazan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar
  Telefonla 1gün içinde çok konuştuğumdan dolayı sağ kulağım tıkandı sürekli cınlıyor inşallah düzelir

 7. Ramazan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar
  Telefonla 1gün içinde çok konuştuğumdan dolayı sağ kulağım tıkandı sürekli cınlıyor inşallah düzelir..

 8. Ethem Ercan dedi ki:

  arkadaşlar bir sorum olacak ben telefonla az konuşan biriyim ve benim telefonumun vücut:0.7 baş:1.7 sizce ne kadar etkiler günde teleefonla en fazla 10 dk konuşurum

  • Bilgi Evi Okulu dedi ki:

   Baş kısmı sar değeri biraz yüksekmiş. telefonla konuşurken kulaklık kullanmakla zararı en aza indirirmiş olursunuz. günde 10 dk normal sayılır. yarım saat ve üstü zamanla rahatsız edebilir…