Arama motoru optimizasyonunu ve cahil cesareti

Bir hevesle ve fazla bilgi sahibi olmadan web sitesi kuran kişilerin çok büyük bir kısmı, siteyi yayınladıktan sonra ziyaretçi trafiğinin, yani organik trafiğin herhangi bir gayret göstermeden kendiliğinden gelmeye başlayacağını düşünür ve çok büyük hata yaparlar. Çünkü gerçekte durum böyle değildir. Web sitenize organik trafik adı verilen arama motorlarında web kullanıcılarının yaptığı arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek ve sitenize ziyaretçi gelmesini sağlayabilmek için web sitenizde arama motoru optimizasyonu yani seo çalışması yapılması gerekir. Özellikle eticaret sitesi sahiplerinin maliyetlerini azaltıp daha çok kâr etmeleri ve internet satışlarından daha çok gelir elde edebilmeleri için, seo konusunda mutlaka kendilerini yetiştirmeleri şarttır. Çünkü reklam ve diğer giderleri azaltmanın yolu budur.

SEO konusunun önemini kavranmasına ve yapmaya çalışmasına rağmen, özellikle arama motoru optimizasyonu konusuna çok hakim olmayan webmasterlar bazı hataları çok sık yaparlar ve yaptıkları çalışmalar eksik kalarak arama motoru optimizasyonundan beklentilerini karşılayamadıkları gibi, bundan çok daha kötüsü yanlış uygulamalar sonucu siteye zarar bile verebilirler. Aslında seo yapılamayacak veya anlaşılmayacak kadar zor değildir. Belli başlı bazı kuralları vardır ve bunlar herkesin yapabileceği konulardır. Arama motoru optimizasyonununun başlıca konuları şöyle özetlenebilir:

-Özgün içerik: Arama motorlarının özgün içerikleri daha değerli bulduğu ve daha çabuk indeksleyerek bu içeriklerin bulunduğu sayfaları aramalarda üst sıralarda çıkardığı bilinmektedir. Ancak iyi ve kaliteli bir web sitesinde binlerce içerik bulunması gerektiğinden, web sitesinin tamamını özgün içerik ile doldurmak imkansızdır ve kaçınılmaz olarak diğer sitelerden alıntılar yapılabilir.

-Kullanıcı yorumları: Sitenizde özgün içeriğin tamamını kendiniz oluşturmak yerine, bir kısmını da ziyaretçilerin oluşturmasına izin vermeniz çok faydalı olacaktır. Bu sebeple site içerikleri yorumlara açık olmalıdır. Sitenizin kullanıcılarının yorum yazabilmeleri sadece sitenizde SEO’ya yönelik özgün içerik oluşmasını sağlamakla kalmaz, diğer ziyaretçiler için satın alma kararını vermeyi de kolaylaştırabilir.

-Backlink: Arama motoru optimizasyonu site içi seo ve site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılır. Site dışı seonun temelini farklı sitelerden sitenize link verilmesini sağlamaktır ve bunun bir çok kolay yolu bulunmasına rağmen, webmasterların çoğu bunların çok kolay görünmesinden dolayı işe yaramayacaklarını düşünür ve uygulamazlar ve hatanın en büyüğü de burada yapılır.

Arama motoru optimizasyonunda bir çok hata yapılır, ancak hataların en büyüğü seo konusunda hiç bir bilgiye sahip olmadan kulaktan dolma bilgilerle yapmaya kalkışmak, hatta buna cüret etmektir. Ama bazı site sahipleri cahil cesaretiyle seo yaptığını zannederek bazen boşu boşuna uğraşır dururlar. Oysa bilen insanların en büyük özelliklerinden birisi daha öğreneceği çok şey olduğunu bildiklerinden kendilerini cahil olarak tanıtmalarıdır, zaten kemale ermenin yolu eksik olduğunu kabul etmekten başlar. Eğer bilinçli bir web master iseniz bu işi ciddiye almalı ve mutlaka konu hakkında çeşitli kitaplar alarak bilfgi sahibi olun. Seo konusunda pek çok kitap yazılmıştır, ancak bazıları ileri düzey bilgi verirken, bazıları da yeni başlayanları hesaba katar. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak seo konusuna yeni başlayanların yararlanabilecekleri değerli bir kitabın tanıtım sitesine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. (kod: 767)