3 Şeyin Geri Dönüşü Olmaz

GERİ DÖNÜŞÜ EN ZOR OLAN 3 ŞEY

İyi bir aile yaşamı kurmak için gerekli ilişkiler ı, geri dönüşü olmayan 3 şey: İş, Eş, Arkadaş…

Eşini İyi Seç
Doğru eş seçimi nasıl olmalı:
1- Öncelikle fikirleriniz ve yaşam biçiminiz uyuşmalı, birbirine yakın olmalı. İlişkide ufak tefek farklılıklar olabilir ama kesinlikle taban tabana zıt bir dünya görüşü, hayat bakışı, yaşayışı ve algılayışı olmamalı. Bu kriterlerin çoğunda uyumsuzluk varsa hayat her iki eşe de zindan olur. Örnek verecek olursak bir ailede eşlerden biri devamlı dışarıda gezmeyi diğeri hep evde vakit geçirmeyi, biri erken diğeri geç yatmayı, biri erken diğeri geç kalkmayı, biri eşyaları ve zamanı tasarruflu kullanırken diğeri vurdumduymaz olmayı, biri sağlıklı beslenmeye dikkat ederken diğeri önemsememeyi, biri akşam yemeğini erken yemeyi seçerken diğeri geç yemeyi, biri yeni şeyler öğrenmeyi ve öğrendiklerini bilinçli bir şekilde yaşamayı bir görev bilirken diğeri sadece yaşadığı anı değerlendirmeyi, biri işlerin yapılmasının zamanı geldiği için o işleri yapmayı diğeri sadece kendi arzu ve isteği olduğunda o işleri yapmayı (misal her hangi bir yerin temizliğini pislendiği zaman değil de içinden geldiği zaman yapmayı) seçiyorsa ki bunları çoğaltabilirsiniz eşinizi doğru seçmemişiniz demektir. Burada aranılacak şey, uyumluluklarınızın uyumsuzluklarınızdan fazla olmasına dikkat etmenizdir. Yoksa ufak tefek farklılıklar çoğu zaman hayatınıza renk katacaktır.

2- Seçeceğiniz eş; dertlerinizi ve sevinçlerinizi anlatıp paylaşabileceğiniz, sizi dinlemesini bilen, düşüncelerinize ve yorumlarınıza saygı duyan, konuşmaktan sıkılmayacağınız ve hayata küstüğünüz zaman sizi eğlendirebilen, sizi önemseyen, size değer veren, gözlerine baktığınızda ne söylemek istediğini anladığın, aynı zamanda iyi bir arkadaş, gerçek bir dost ve dert ortağı olmalı.

“Dünyada böyle biri var mıdır?” diye sorabilirsiniz.
Herkes için vardır. Onu bilecek ve bulacak olan sizsiniz.

3- Bunu sadece erkekler için öneriyorum. Buna ben 3 K Kuralı diyorum.  Seçeceğin eşin:  1- Yaşı senden Küçük olmalı.  2- Boyu senden Kısa olmalı  3- İşi senden Kariyersiz olmalı

İşini İyi Seç

Doğru iş rahat iş değildir.
Çok kazandığınız iş değildir.
Klimalı bürolar da değildir.
Doğru iş, yapmaktan zevk alındığın iştir.
Sabahleyin kalktığında gitmekten üşenmediğin, bıkmadığın yerdir.
Tabii yanında rahatlık, para, kariyer varsa ne âlâ.

Ya seveceğin işi yap ya yaptığın işi sev, yoksa hayat karşında olur bir dev…

Arkadaşlarını İyi seç
Çok sayıda arkadaşının olması “iyi arkadaşın”olduğu anlamına gelmez.
Güzel günlerdeki arkadaşlıklar geçicidir. Kara gün dostu dediğimiz arkadaşlarımızın sayısıdır önemli olan… Mutlulukların yanında, acılarını da paylaşabileceğin arkadaş asıl arkadaştır.  Fikirlerine ihtiyaç duyabileceğin, her zaman yanında olmasını isteyeceğin, seni madden değil manen zengin eden bir tek arkadaş bile sana çok şeyler katacaktır. Bunu siz aslında yüreğinizden hissedersiniz.

Bu hayatta “keşke”leriniz olmasın diye  düşünüyorsanız.
Sonradan keşke dememek için, tüm ilişkilerinizde (iş, eş, arkadaş) kimin haklı olduğunu tartışmayın, neyin doğru olduğuna karar verin. Her tartışma sonunda barış anlaşmasını siz imzalayın.

Umarım ilişikilerinizde aldığınız kararlardan hiç pişmanlık duymadan, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir aile yaşamınız olur.