Green Card çekilişine katılın, Amerikayı yeniden keşfedin

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olan kişiye göçmen adı verilmektedir. Daimi Oturma izni (Permanent Resident Card) ya da bilinen adıyla Green Card, kişinin göçmen statüsünü onaylayan resmi bir belgedir. Green Card, her sene Resmi bir çekilişle düzenlenerek dağıtılmaktadır. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde ABD’de sürekli oturma ve çalışma hakkı elde etmiş olursunuz.

ABD Göçmen Bürosu (USCIS), her yıl ABD’ye en az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak için bir çekiliş düzenlemektedir. ABD’ye her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce göçmen yerleşmektedir. Bu çekilişe sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilmektedir. Türkiye de bu ülkelerden birisi olduğu için Türk vatandaşları bu çekilişe katılabilirler.

Green Card çekilişi, Amerika Birleşik Devletleri’nin, nüfusu çeşitlendirme amacıyla her yıl 55.000 kişiye Green Card vermek için düzenlediği bir piyangodur. Çekiliş ABD Resmin Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları, başvuruyu takip eden senenin Mayıs ayında internet üzerinden açıklanır. Daha önceki yıllarda kazanan kişilerin posta adreslerine mektup gönderiliyordu. Fakat dolandırıcılık olayları yaygınlaştığından dolayı artık sadece resmi web sitesi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları tamamen eşittir. Green Card çekilişe katılabilmek için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Her yıl Türkiye’den yaklaşık olarak 6.000 kişi Green Card kazanmakta ve gerekli şartlara sahip olan 3 bin kişiye Büyükelçilikte gerçekleştirilen mülakat sonrasında bu hakları teslim edilmektedir.

Her sene Ekim ile Kasım ayları arasında yapılan çekilişi kazanmak, Hemen Green Card sahibi olmak anlamına gelmemektedir. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısının 2 kat fazlası kişiye çekilişi kazandığına dair mektup gönderilmektedir. Çekilişi kazandığına dair bilgi alan kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişiler Green Card alabilmektedir. Amerika Birleşik Devletler yetkilileri çekilişi kazansa dahi gerek gördüğü takdirde vize vermeme hakkını kendisinde saklı tutar.

Amerika’da istediğiniz yerde ve istediğiniz şekilde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, yine istediğiniz alanda kendi işinizi kurma hakkını da size sağlamaktadır. Ayrıca ABD’de eğitim almak isteyen öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular. Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card’a başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıl deneyime sahip olmak şart koşulmuştur. Green Card çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için ingilizce bilme şartı aranmamaktadır. Detaylı bilgi için ilgili siteleri ziyaret edin.