logo

Ramazan Ayına Mobil Uygulamalar

Kuran-ı KerimBu uygulamalara yer açın

Ramazan ayında cep telefonunuza indirebileceğiniz popüler yaygın en iyi mobil uygulamaları sizler için derledik.

Kur’an-ı Kerim (iPad ve Android): 5 farklı dilde meal içeren ve dünyaca ünlü hafızların seslendirdiği bir Kur’an-ı Kerim uygulaması.

Define (IPad, IPhone ve Android): Günlük namaz vakitlerini, kıble yönünü ve Ramazan’da imsak ve sahur vakitlerini tespit edebileceğiniz bir uygulama. Zikirmatik ve en yakın camiyi tespit etme gibi özellikleri de var.

Büyük Cevşen (IPad ve Android): Sözlük anlamı “bir tür zırh, savaş elbisesi” anlamına gelen Cevşen, Hz. Peygamber’den (sas) rivâyet edilen ve her biri Allah’ın isim ve sıfatlarından on tanesini ihtiva eden yüz bölümden ibaret uzunca bir duanın adı. Büyük Cevşen uygulamasında bu duaya ek olarak Kur’ân’dan bazı sûreler, Evrâd-ı Kudsiye, Delâli’n-Nûr, Sekine, Münâcâtü’l-Kur’ân, Tahmîdiye gibi dualar vardır.

Dua Mecmuası (IPhone ve Android): Hz. Muhammed’in (sas) bizzat yapmış olduğu dualardan oluşan ve hayatın çeşitli anlarını kuşatan bir dua derlemesi.

Mobil Tesbihat (IPad, IPhone ve Android): Vakit namazlarından sonra okunabilecek tesbihatların derlendiği bir uygulama.

Bugünün Duası (IPhone): Fethullah Gülen Hocaefendi’nin “Bir Kırık Dilekçe” adlı kitabından esinlenerek hazırlanmış bir uygulama. Sade bir tasarıma sahip olan uygulamada her gün özel bir dua sunuluyor.

Bilim Kitaplığı (IPhone ve Android): Çocuklar için geliştirilmiş interaktif kitap serisi.

Kur’an-ı Kerim Yolda, bankada, arabada veya herhangi bir günlük meşgalenin içinde müminlerin Kur’an-ı Kerim’e kolayca ulaşabilmesini sağlayan bir program. Uygulama mağazalarında birçok çeşidinin olduğu Kur’an-ı Kerim programları hem okuma fırsatı veriyor, hem de dinleme, takip etme ve mealine ulaşma imkânı sağlıyor.

Duvar Kâğıtları Ramazan ayına has güzel sözlerin bulunduğu bir program. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda duvar kâğıdı olarak her zaman göz önünde olan kısımlarda Ramazan’a ait sözler ve resimler var. Sadece Android işlemcisi olan telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor.

Define isimli bu program, Müslümanlara birçok fırsat sunuyor. Programda zikir çekmede kullanılabilecek zikirmatik, her gün okumamızın faydalı olacağı dua ve zikirlerin bir kısmı ile kıble göstergesi gibi birçok faydalı uygulama mevcut.

Büyük Cevşen Peygamber Efendimiz’in bir zırh gibi kullandığı Cevşen duası da akıllı telefon ve tablet bilgisayar uygulamaları arasında. Büyük Cevşen isimli programda hem Cevşen’i okuma hem dinleme hem de mealine ulaşma fırsatı sunuluyor.

Ramazan İlahileri Ramazan ayında Müslümanların çokça ilgi gösterdiği bir diğer faaliyet ise ilahi dinlemek. Bu program müminlere hem Ramazan’a has ilahileri hem de diğer sevilen sanatçıların seslerinden ilahileri dinleme fırsatı sağlıyor.

Hadis-i Şerifler Peygamber Efendimiz’in sözlerinin bulunduğu 40 Hadis, Android işlemci destekli program, hadis-i şerifleri içeriyor. Her güne ayrı hadislerin yayınlandığı bu programda bir de bu hadisleri paylaşım fırsatı sağlayarak diğer Müslümanların da faydalanmasına olanak sağlıyor.

Ramazan davulu Alarm olarak kullanılabilecek bu uygulama ise Ramazan ayının bir ritüeli olan davulu artık cebinize getiriyor. Uygulama 4 farklı davul sesini içeriyor.