Liselere Giriş Sınavı

Liselere Giriş Sınavı – Doğru Tercih İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu çok dikkatli okunmalı. Zira nerdeyse her sene bu tercih ve yerleştirme ile ilgili sayısız değişiklikler ve yeni gelişmeler olmakta. Daha önceki bilgiler sizi yanıltabilir.

2- Her yıl okul sayısının ve genel kontenjanın arttığı göz önünde bulundurulmalı ve yapılan tercihlerde yeni açılan okullara (Anadolu Liseleri) da kesinlikle bakılmalı. Bilgilerinizi de e okul dan kontrol etmeyi unutmayın.

3- Tercih listesi oluştururken konusunda rehberlik yapabilecek uzman rehberler yada birimlerin görüşlerini de almaya gayret gösterin. Uzmanlar gözünüzden kaçan yada sizin farkına varamadığınız bu işin püf noktalarını size söyleyeceklerdir.

liselere giriş sınavı 2013

liselere giriş sınavı 2013

4- Tercihte bulunacağınız okulların eğitim süresini, öğrenim şeklini, yabancı dilini, kontenjan durumunu detaylarıyla gözden geçirmelisiniz.

5- Tercih listesi hazırlanırken genel başarı sırası ve taban puanı birbirine çok yakın olmamasına dikkat edimeli. Özellikle yedek yerleştirmeler de göz önüne alınarak dar bir yüzdelik dilim aralığı yerine daha geniş bir aralıktan tercih yapılmalı.

6- Tercihlerinize gitme ihtimalinizin çok düşük olduğu, sırf puanı düşük yada birileri istedi diye istemediğiniz okulları yazmayın.

7- Tercihler öğrencinin istekleri göz önüne alınarak okula son yerleşen öğrencinin yüzdelik dilimi ve taban puanına göre yüksekten düşüğe doğru yapılmalı.

8- Tercihlerinizi yaptıktan sonra bu formun çıktısını alıp mutlaka tekrar kontrol edin ve bulunduğunuz yerdeki bir okul müdürlüğüne kesinlikle onaylatın.

www.bilgiokulu.net

www.bilgiokulu.net