logo

Affiliate Marketing Nedir

Affiliate Marketing sistemin Türkçe karşılığı satış ortaklığı sistemidir. Aslında dünyanın en eski mesleklerinden birisi olan komisyonculuk işinin internet üzerinde yapılmasıdır. Ürün sahipleri kendi ürünlerini satmaları için komisyonculara her satış için belli bir komisyon belirlerler ve ürünü satan kişi ürün sahibinden her satış için bu belirlenen komisyonu alır. Bu işin internet üzerinden yapılmasının bir çok avantajı da var tabi ki. En önemli avantajlarından birisi senin kesinlikle müşterilerle muhatap olmana gerek yoktur. Çünkü aslında ürünü satan sen değilsin, sen sadece müşteri ile ürün sahibi arasında verdiğin reklamlarla köprü görevi görüyorsun ve ürün satılırsa bundan komisyonunu alıyorsun. Ürüne ait sana özel linkini alıp bu linkin reklamını çeşitli yollarla yaparak ürün ile müşteriler arasında köprü görevi görüyorsun ve senin linkine tıklayarak ürünü alan kişilerden komisyonunu alıyorsun. İşin tanımı özetle böyle.

aff2

Affiliate Marketing sisteminde genel olarak 3 ayak vardır. Bunlar ürün sahibi, affiliate network (aracı firma) ve satış ortakları’dır. Bazı firmalar direk kendi siteleri üzerinden de, araya bir aracı firma sokmadan da satış ortaklığı sistemini yürütebilirler ama bu bizi çokta ilgilendirmiyor şuanda; Çünkü biz bu aracı firmalar sayesinde yani affiliate network’ler sayesinde binlerce ürüne tek bir çatı altından ulaşabiliyoruz.

Şuan dünya üzerinde bir çok affiliate network sitesi mevcut. Bunlardan en bilineni clickbank. Clickbank dışında da affiliate marketing sistemini uygulayarak para kazanabileceğin bir çok site bulunmakta. Ben konuya devam ederken örneklerimi clickbank üzerinden vereceğim ama sen yinede ileride aşağıda ki affiliate network sitelerini incelemeyi ihmal etme.

Affiliate marketing sisteminde uzmanlaştıkça yeni kaynaklar, yeni affiliate networkler keşfetmeye başlayacaksın.

http://www.cj.com

http://www.paydotcom.com/

http://www.linkshare.com/

http://www.affiliatewindow.com/

http://www.darkblue.com/

http://www.performics.com/

http://www.shareasale.com/

Şu ana kadar 2 yorum yapıldı.

  1. ayşe kabasakal dedi ki:

    goomass bu konuda en iyisi diyorlar.Sizce en iyi satış ortaklığı ürünü hangisi?

  2. mehmet poyraz dedi ki:

    Ayşe hanım bence goomass en iyisi.tereddüt etmeden alabilirsiniz.